•  HeroesLogo  

    HEROES ELEMENTARY STAFF LIST

     2019-2020

     Phone: (714) 568-9600 | Fax: (714) 568-9699
    Office Hour: Monday - Friday, 7:30 AM - 3:30 PM
     
    Principal Rebecca Churnside "Becky"
    Teacher On Special Assignment Rosendo Reyes
    Office Manager Angie Fournier
    Site Clerk Hiedi Quesada
    Site Clerk Blanca Chamu
    Plant Custodian Matilde Peña "Mati"
    Adaptive Physical Education Shawna Hughes (T/Th/F)
    Engage 360 Site Coordinator
    Julio Acevedo Perez "Mr. Julio" 657-383-3173 cell
    Cafeteria Lourdes Tapia / Maria Lopez / Guadalupe Saucedo
    Computer Technician Marcos Perez
    Healthy Smiles Lupita Camacho & Jazmin Ayala
    Library David Sandoval
    Mental Health Program Specialist Monica Sedberry (F 8:30-3:45)
    Music Nicole Eastly (M - AM shift / W / F - PM shift)
    Nurse RN & LVN Diana Leclercq (Th 7:30-3:30) 714-801-7446 Deb Bollinger (M-F 8-2:30)
    Occupational Therapist Laurie Welch (T)
    Physical Therapist Verniece Wiltz-Hunter (T)
    Psychologist TK - 5th "Lucy" Lucila Osuna (M, T, W) ) (Th/F @ RomeroCruz x48037)
    Project Kinship Desiree Sanchez (Tu/Th 8:30-5:00)
    Speech Room Natalie Johnston (M/W/Th/F) + El Sol (T & Some F) / Diana Petros (W) Tracy Rogers (M-F) / Evelin Rosete (M/W) / Claudia Naderi (T) + El Sol (F) 7:30-2:30
    Special Education Itinerant Teacher Barbara Peat
    Turning Point New Counselor to be assigned
    Wellness Center Priscila Leal T/W
       
    Pre-KINDERGARTEN  
    Pre-K Mitchell AM 9-11:30 Thuc 'Hoang' Nguyen / Vanessa Quinonez / Rita Mendez
    Pre-K Mitchell PM 12:15-2:45 Elisa Morris / Alma Herrera / Maribel Sarmiento
    Pre-K State Preschool ECE Lucila Osuna (M, T, W) ) (Th/F @ RomeroCruz x48037)
    KINDERGARTEN  
    Kindergarten Expansion Laura Contreras
    Transitional Kindergarten  Alicia Cuellar
    Kindergarten Lead Maria Martinez
    Kindergarten Saray Magdaleno
     FIRST GRADE
     
    1st Grade  Angelica Berber-Prado "Angie"
    1st Grade Lead Veronica Franco
    1st Grade  Zahidee Zamora
     SECOND GRADE
     
    2nd Grade Ruben Acosta
    2nd Grade Lead Sylvia Medina
    2nd Grade Lucrecia Oseguera
     THIRD GRADE
     
    3rd Grade Marguerite Espinoza
    3rd Grade  Jeffrey Goldberg
    3rd Grade - GATE Lead Gabriela Jimenez "Gabby"
     FOURTH GRADE
     
    4th Grade Dana Cervantes
    4th Grade - GATE Lead  Sandra Pennett
    4th Grade Maritza Ramirez
     FIFTH GRADE
     
    5th Grade Denise Do
    5th Grade - GATE Lead Suzanne Flores-Muñoz "Suzy FM"
    5th Grade Mark Mullis
     SPECIAL EDUCATION
     
    Autism Class K, 1st, 2nd Shalini Vijayvargiya / Ana Onchi / Martha Parra
    Special Ed Teacher TK,K,1,2 Alexis Dvorkin / Maria Rivera 8- 2:15 / Erika Tovar 8-2:15
    Special Ed Teacher 3,4,5 Lead Marina Edward / Elia Guillen 8:15-12