•  HeroesLogo  

    HEROES ELEMENTARY STAFF LIST

     2021-2022

     Phone: (714) 568-9600 | Fax: (714) 568-9699
    Office Hour: Monday - Friday, 7:30 AM - 4:00 PM
     
    Principal Rebecca Churnside "Becky" 714-904-8103
    Assistant Principal
    Karah George
    Office Manager Blanca Chamu
    Site Clerk
    Christina Hernandez
    Site Clerk
     
    Plant Custodian Matilde Peña "Mati"
       
    Adaptive Physical Education Shawna Hughes (T/Th/F)
    Attendance Line Open
    Cafeteria Lourdes Tapia / Maria Lopez / Guadalupe Saucedo
    Computer Technician Hiedi Quesada
    Website Support Tita Kantorski
    Counselor Amanda Ponch de Leon
    Counselorr Beatriz Zavala
    Engage 360 Site Coordinator Julio Acevedo Perez "Mr. Julio" 657-383-3173 cell
    Healthy Smiles Lupita Camacho & Jazmin Ayala
    Library David Sandoval
    Mental Health Specialist Dulce Garcia 
    Music Nicole Eastly M/W/Th @ Heroes
    Nurse RN & LVN Julia Olid RN (Day @7:30-3:30)  LVN (Tu/Th)
    Occupational Therapist Laurie Welch (T)
    Physical Therapist  
    Psychologist TK - 5th "Lucy" Lucila Osuna (M, T, W)  (Th/F @ RomeroCruz x48037)
    Project Kinship Desiree Sanchez (Tu/Th 8:30-5:00)
    Speech Room

    (M/W/Th/F) + El Sol (T & Some F) / Diana Petros (W)

    Tracy Rogers (M-F) / Evelin Rosete (M/W)

    Social Worker
     
    Turning Point AJuan Montes, Turning Point Counselor
    Wellness Center FACE Worker
    PRE-K
     
    Pre-K Mitchell AM 9-11:30 Thuc 'Hoang' Nguyen/Vanessa Quinonez/Rita Mendez
    Pre-K Mitchell PM 12:15-2:45 Cherill Stella/ Alma Herrera/ Juana Andrade
    Pre-K State/ECE  Ana Ibarra/Rayna Kerber/ Ronnie Alvarado 
       
    KINDERGARTEN  
    Kindergarten Veronica Franco
    Kindergarten Angie Berber-Prado
    Kindergarten Laura Contreras
    Transitional Kinder & Kinder
    Alicia Cuellar
     FIRST GRADE
     
    1st Grade Marcela Lopez
    1st Grade - Lead Lucrecia Oseguera
    1st Grade Noralyn Barriga
     SECOND GRADE
     
    2nd Grade Ruben Acosta
    2nd Grade - Lead Sylvia Medina
    2nd Grade Christy Carrio
     THIRD GRADE
     
    3rd Grade Megan Githens
    3rd Grade - GATE Gabriela Jimenez "Gabby"
    3rd Grade Crystal Juarez
    3rd Grade - Lead
    Saray Magdaleno
     FOURTH GRADE
     
    4th Grade
    Kari Munoz
    4th Grade Maritza Ramirez
    4th Grade - GATE/Lead
    Sandra Pennett
     FIFTH GRADE
     
    5th Grade Denise Do
    5th Grade - GATE
    Suzanne Flores-Munoz
    5th Grade Michael Weber
     SPECIAL EDUCATION
     
    Autism Class K, 1st & 2nd
    Shalini Vijayvargiya/ Arlene Aguilar/ Laura Chavez
    Special Ed Teacher TK,K,1,2 Alexis Dvorkin /8-2:15
    Special Ed Teacher 2,3 Alicia Kunz / Erika Tovar 8-2:15
    Special Ed Teacher 4,5 - Lead Marina Edward / Elia Guillen 8:15-12